Yara İzi Tedavisi Ankara 

Yara izleri; travmalar, kazalar ya da ameliyat sonrasında oluşabilir. Özellikle kesilme, ezilme ya da yanıklardan sonra iz kalma olasılığı çok yüksektir. Bu izler, vücudun doğal iyileşme sürecinde oluşsa da kişide estetik kaygılara yol açabilir. Özellikle büyük ve dikkat çeken yara izleri, özgüveni olumsuz etkileyebilir. Bu durumda yara izlerinin tedavi edilmesi istenebilir. Yara izi tedavisi Ankara işleminde en başarılı yöntemlerden biri ise cerrahidir. Bununla birlikte bitkisel peeling uygulamalarıyla da yara izlerinin tedavisi yapılabilir. Bu noktada yara izinin türüne ve kişinin cilt yapısına göre tedavi yöntemini seçmek en doğrusu olacaktır. Ankara yara izi tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Op. Dr. Fatih Öktem ile iletişime geçebilirsiniz.

Yara İzi Neden Kalır?

Vücutta oluşan yara izleri için farklı iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulabilir. Küçük kesikler ya da yanıklar, kendiliğinden, hiç iz kalmadan iyileşebilir. Bazı yaralarda sadece pansuman yapmak yeterlidir. Bazı yaralarda ise yaranın bulunduğu bölge ve derinliği nedeniyle iz kalmaması imkânsızdır.

Hangi Yaraların İzi Kalır?

Doku hasarlarında yara izi kalıp kalmayacağını belirleyen şey; yaranın çevresindeki dokuların ne derece zarar gördüğüdür. Çevre dokulardaki hasar oranı arttıkça, yara izi kalma olasılığı da artar.

  • Kazalarda oluşan ve toz-toprağa maruz kalan yaralarda iz kalma olasılığı daha yüksektir.
  • Yaralar enfeksiyon kaptıktan sonra daha fazla derinleşir. Bu nedenle iz kalma olasılığı artar.
  • Yaranın bulunduğu bölge ve yönü de iz kalma ihtimalini belirler. Vücudumuzdaki bazı bölgelerin iz tutması daha kolaydır.
  • Göz kapağına yapılan uygulamalarda genellikle hiçbir iz kalmaz.
  • Göğüs kafesi, omuz ve sırt bölgelerinde ise yara kalma olasılığı daha yüksektir.
  • Yaşlandıkça cilt yapısı da incelir ve cildin kendini onarım süreci yavaşlar. Bu nedenle ileri yaşlarda oluşan yaralarda iz kalma olasılığı daha yüksektir.

Ameliyatlardan Sonra Yara İzi Kalır Mı?

Sanılanın aksine ameliyatlardan sonra iz kalması, tamamen işlemi yapan plastik cerrah ile ilgili bir durum değildir. Her cerrahi müdahaleden sonra bir miktar yara izi kalır. Bu izlerin bazıları kendiliğinden silinip gidebilir. Örneğin göz kapağı estetiğinden sonra kalan yara izi yok denecek kadar azdır. İzler katlanma bölgelerinde kaldığı için dışarıdan bakıldığında görünmez. Ancak karın, bacak, sırt gibi bölgelere yapılan açık ameliyatlardan sonra büyük izler kalabilir. Eğer izler büyükse ve kişiye ciddi şekilde rahatsızlık veriyorsa yara izi ameliyatları sayesinde izin küçültülmesi sağlanabilir.

Yara İzleri Nasıl Giderilir?

Bazı yara izlerinin tedavisi için herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Özellikle estetik operasyonlardan kalan yara izlerinin büyük bir kısmı kendiliğinden iyileşir ve çok az, silik bir iz kalır. Büyük ve görünen yara izlerinde ise cerrahi tedavi ile izlerin daha küçük, belli belirsiz hâle getirilmesi sağlanabilir.

Yara İzi Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Yara izi ameliyatlarında yaranın bulunduğu bölgeye ve türüne göre farklı cerrahi yöntemler kullanılabilir:

Yara İzinin Yeniden Dikilmesi

Yara izi tedavisinde sık kullanılan yöntemlerden biridir. Yara izi ve çevresindeki dokular tamamen çıkarılır. Sonrasında yeniden dikiş atılarak, yara izinin küçültülmesi sağlanır.

Deri Yamama

Bu yöntem ise ciltte geniş bir alana yayılan, derin yaraların tedavisinde kullanılır. Bu yöntemde amaç; vücudun farklı bölgelerinden alınan derinin yara üzerine kapatılmasıdır.

Zımparalama

Zımparalama tekniğinde ise yaranın törpülenmesi ve altta kalan sağlıklı derinin yüzeye çıkarılması amaçlanır.

Bitkisel Peeling ile Yara İzi Tedavisi Ankara (Ameliyatsız Yara İzi Tedavisi)  Nedir?

Vücuttaki bazı yüzeysel yaralar ise cerrahiye gerek olmadan da tedavi edilebilir. Ameliyatsız yara izi tedavisi diyebileceğimiz bitkisel peeling, cildi onaran ve yenileyen farklı bitkilerle yapılır. Yaklaşık 60 yıl önce, uzman doktorlar tarafından geliştirilen bu yöntem sayesinde herhangi bir kimyasal olmadan cildin yenilenmesi mümkündür. Bitkisel peeling, soyucu etkisi sayesinde yara olan bölgedeki derinin yenilenmesini, sağlıklı cilt dokularının ortaya çıkmasını sağlar. Bitkisel peeling ile ameliyat olmadan, yaklaşık 5 gün içerisinde olumlu sonuçlar alınabilir.

Ankara Yara İzi Tedavisi

Ankara yara izi tedavisinde yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle, etkin sonuçlar alınabilmektedir. Hangi yöntemin seçileceğine ise uzman doktorun gözlem ve değerlendirmeleri ile karar verilir. Farklı yara türleri için ideal uygulamalar da farklı olabilir. Bu da yara izi tedavisi fiyatlarını etkileyebilir. Günümüzde, özellikle yüz bölgesindeki, hafif yara izleri için bitkisel peeling tedavisi giderek daha fazla tercih edilmektedir. Ankara yara izi tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.