Yağ Bezesi Aldırma Ankara  

Yağ bezesi aldırma Ankara, nadir de olsa kanser şüphesi olan keseler için de yapılabilir. Böylece yağ dokusunun patolojik olarak incelenmesi ve kesin tanı konulması da mümkün olmaktadır. Ankara yağ bezesi aldırma fiyatları ve yağ bezesi aldırma Ankara hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Op. Dr. Fatih Öktem ile iletişime geçebilirsiniz.

Yağ bezeleri; vücudumuzun herhangi bir bölgesinde oluşabilen, içi yağ dolu keseciklerdir. Bu bezelerin %99’u sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmaz. Ancak cildin pürüzsüz görünümünü bozdukları için alınması istenebilir. Yağ bezesi aldırma işlemi cerrahi ile yapılır. Yaklaşık 30 dakikadan kısa süre içerisinde, lokal anestezi ile beze dokusu çıkarılır.

Yağ Bezesi Nedir?

Yağ bezeleri, “lipom” olarak adlandırılan, içi yağ dolu, tümör benzeri yapılardır. Çocukluk döneminde yağ bezesi görülmesi oldukça nadirdir. Yetişkinlik döneminde ise kadın-erkek fark etmeksizin, vücudun farklı yerlerinde oluşabilir. Yağ bezeleri, yumuşak bir dokuya sahiptir. Genellikle ağrıya neden olmazlar. Ancak el, sırt ya da bacaklarda oluştuğunda kıyafetlere takılabilir ve kişiye rahatsızlık verebilirler.

Yağ Bezeleri Neden Olur?

Yağ bezeleri pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Genel olarak;

  • Genetik faktörler
  • Cildin hasar görmesi
  • Yüksek kolesterol düzeyleri
  • Bazı metabolik hastalıklar
  • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları
  • Yaşın ilerlemesi
  • Şeker hastalığı
  • Karaciğer rahatsızlıkları
  • Obezite nedeniyle oluşabilirler.

Yağ Bezeleri Kanser Yapar Mı?

Yağ bezelerinin büyük çoğunluğu zararsızdır. Ancak yağ hücrelerinin yapısının değişmesine bağlı olarak kanseröz özellik gösterebilirler. Yağ bezesi çeşitleri:

Yağ Kistleri

Çoğunlukla kafa derisi üzerinde oluşan yağ dokularıdır. Tam olarak beze yapısında değildir. Akışkan bir yapısı vardır.

Yağ tümörleri

İyi ya da kötü huylu olabilirler. İyi huylu yağ tümörleri genellikle boyun ve sırt bölgesinde oluşurlar. Açık sarı renkte ve sert yapılı olabilirler. Bazıları oldukça büyük boyutlara ulaşabilir. Kötü huylu yağ tümörlerine ise oldukça nadir rastlanır. “Liposarkom” olarak da bilinen bu tümörlerin mutlaka cerrahi ile çıkarılması gerekir.

Bu yağ bezeleri dışında göz çevresinde de yağ birikimi oluşabilir. Göz çevresinde görülen yağ bezeleri,genellikle yüksek kolesterol ya da yanlış beslenme sonucu oluşur.

Yağ Bezeleri Alınabilir Mi?

Yağ bezeleri, deri ile tamamen bütünleşik yapıda değildir. Bu nedenle kolayca alınabilirler. Yağ bezesi aldırma işlemlerinin büyük kısmı estetik kaygılar nedeniyle yapılır. Özellikle yüz bölgesindeki, göze çarpan yağ bezelerinin alınması istenebilir. Yağ bezeleri küçük bir cerrahi operasyon ile dakikalar içerisinde çıkarılabilir.

Hangi Yağ Bezelerinin Alınması Gerekir?

Yağ bezeleri, sağlık açısından ciddi riskler doğurmasa da estetik anlamda problemlere neden olabilir. Yüz, boyun ve göz çevresindeki yağ bezeleri kolayca dikkat çekebilir. Bu da kişinin sosyal yaşamında kendini rahatsız hissetmesine neden olabilir.

Bununla birlikte yağ bezelerinin şüpheli olduğu ya da kontrolsüzce büyüdüğü durumlarda da çıkarılması tercih edilebilir. Eğer yağ bezesinde kanser şüphesi varsa çıkarılan yağ dokusu biyopsiye gönderilebilir. Böylece kesin tanı konulabilir.

Yağ Bezesi Alınırken Can Acır Mı?

Yağ bezesi aldırma işlemi lokal anestezi ile yapılır. Bu nedenle işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Yaklaşık 30 dakika içerisinde, küçük bir cerrahi müdahale sayesinde yağ bezesi çıkarılabilir.

Yağ Bezesi Aldırdıktan Sonra İz Kalır Mı?

Yağ bezeleri alındıktan sonra bölgede ufak bir iz kalabilir. Ancak bu iz çok küçük olacaktır. Dolayısıyla kolay kolay dikkat çekmez. Zamanla, lekenin rengi de açılır ve cilt rengine yakın bir hâl alır. Bu nedenle rahatsız edici bir leke kalması söz konusu değildir.

Ankara Yağ Bezesi Aldırma Fiyatları 2021

Yağ bezesi alındıktan sonra bölgedeki estetik problem ortadan kalkar. Cilt daha pürüzsüz bir görünüme kavuştuğu için kişi kendini daha rahat hisseder. Özellikle göz çevresindeki yağ bezeleri, kişinin bakışlarını bile etkileyebilir. Bu nedenle bezenin alınması tercih edilebilir. Oldukça kısa süren bir cerrahi işlem olduğu için de hastalarımız aynı gün içerisinde sosyal yaşamlarına devam edebilmektedir. Yağ bezesi aldırma fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Op. Dr. Fatih Öktem’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.