Ben Aldırma Ankara

Ben aldırma Ankara, tıp dilinde “nevüs” olarak da bilinen benler; her insanın vücudunda görülebilen, koyu renkli ve kabarık cilt dokularıdır. Benler genellikle zararsızdır. Ancak zaman içerisinde renk ve doku değiştirebilir; tehlikeli hâle gelebilirler. Bazı benler ise yüz gibi vücudun dikkat çeken bölgelerinde olduğu için estetik açıdan rahatsız edici olabilirler. Her iki durumda da benlerin cerrahi ile çıkarılması mümkündür.

Ben aldırma genellikle 30 dakika içerisinde tamamlanan bir işlemdir. Anestezi altında yapıldığı için ağrı ya da acı hissedilmez. İşlem sonrasında bölgede kalan iz ise oldukça minimal boyutlardadır. Yazımızın devamında ben alımı hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ankara ben aldırma ve fiyatlarını öğrenmek için ise Op. Dr. Fatih Öktem’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Ben (Nevüs) Neden Oluşur?

Benlerin büyük bir kısmı bebeklik ve çocukluk döneminde oluşur. Benler, temelde vücuttaki melanosit hücrelerin birikimidir. Melanosit hücreler biriktiği bölgelerde “ben” olarak adlandırılan bu kahverengi dokuları oluştururlar. İnsan vücudunda ortalama 20 – 80 tane ben vardır. Benler şekil ve doku değişimi göstermediği sürece sağlık açısından bir risk oluşturmazlar. Ancak şekil, doku ve renk değiştirdiklerinde kanser şüphesi doğurabilirler.

Benler Neden Aldırılır?

Benlerin alınması hem estetik hem de medikal nedenlerle tercih edilebilir. Benlerin cerrahi ile çıkarılması aynı zamanda şüpheli dokuların incelenmesine de imkân verir. Ben alımı aşağıdaki nedenlerle yapılabilir:

  • Yüz, boyun, alın, çene bölgesindeki normalden büyük benler estetik açıdan rahatsız edici olabilir.
  • El ve ayak bölgesindeki benler bir yerlere takılarak kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir.
  • Benlerin sürekli tahriş olması, dokuların yapısının değişmesine neden olabilir.
  • Benlerin yapısı değiştiğinde kanser şüphesi doğurabilir.

Hangi Benlerin Alınması Gerekir?

Benlerin yapıları farklı olabilir. Bazı benlerin rengi koyu renkli iken bazı benler cilt rengine yakındır. Uzman bir doktor tarafından yapılan muayene ile benlerin riskli olup olmadığına karar verilebilir.

Benler;

  • Hızlı bir şekilde büyüyorsa
  • Şekil değişikliği varsa
  • Kabarma ve kaşıntı şikâyetlerine yol açıyorsa
  • Renk ve doku değişimi varsa (Renkte koyulaşma ve alacalı bir yapı)
  • Benin çevresindeki deride renk açılması ya da farklı, küçük ben kümelerinin oluşması durumunda benlerin patolojik olarak incelenmesi tercih edilir.

Benler Nasıl Alınır?

Benler cerrahi ile alınır. İşlem yaklaşık 30 dakika sürer. Ben alımı ameliyatlarında ben ile birlikte benin etrafındaki hasarlı dokular da çıkarılır. Böylece riskli olan tüm dokuların ciltten uzaklaştırılması sağlanır. Cerrahi ile ben alımının en büyük avantajı ise benin riskli olup olmadığını inceleme fırsatı sunmasıdır. Benler alındıktan sonra dokular patolojik inceleme için laboratuvara gönderilir. Lazerle ben yakma uygulamalarında bu patolojik inceleme imkânı bulunmamaktadır.

Ben Aldırma Sırasında Can Acır Mı?

Ben alımı, lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu nedenle hastalarımız işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Lokal anestezi ile yapıldığı için günlük yaşama dönüş süresi de oldukça kısadır. Hastalarımız aynı gün içerisinde iş ve sosyal yaşamlarına dönebilirler.

Ben Aldırma Yapıldıktan Sonra İz Kalır Mı?

Ben alımı cerrahi ile yapıldığı için işlemden sonra bir miktar iz kalabilir. Ancak bu iz göze çarpan, büyük bir iz değildir. İşlem alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından yapıldığında cerrahi en az iz kalacak şekilde planlanır. Kalan hafif iz ise zamanla silikleşir ve belli belirsiz bir hâl alır.

Ankara Ben Aldırma Fiyatları 2021

Ben aldırma işlemine hem medikal hem de estetik nedenlerle ihtiyaç duyulabilir. Benlerin alınması sayesinde birçok cilt kanseri riski en aza indirilmekte hem de tanı konulabilmektedir. Bununla birlikte benlerin yarattığı estetik sorunlar da dakikalar içerisinde ortadan kalkmaktadır. Ben aldırma fiyatları ise hastalarımızın ihtiyaçlarına göre değişebilir. Ankara ben aldırma fiyatları hakkında detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.