Çene Estetiği Ankara

Çene bölgesi, yüz şeklinde oldukça belirleyici olan ve kişinin yüz ifadesini belirleyen, önemli bölgelerden biridir. Çenenin normal kabul edilenden uzun, burun ve dudak bölgeleri ile uyumsuz yapıda olması ise estetik kaygılara neden olabilir. Aynı zamanda çenenin normalden kısa görünmesi de yüz şeklini olumsuz etkileyebilir. Çene estetiği Ankara, çenede görülen pek çok şekil sorununun giderilmesini sağlar. Gerekli durumlarda, ortodontik tedavilerin parçası olarak, çenenin yüz ile uyumlu hâle getirilmesi için de yapılabilir.

Çene ucu estetiği ve çene törpüleme hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ankara çene estetiği ve fiyatları için ise Op. Dr. Fatih Öktem’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Çene Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Çene estetiği ameliyatları, çene şeklinden memnun olmayan kişilere yapılabilir. Çenenin normalden büyük ya da küçük olması, önde olması gibi estetik kusurların düzeltilmesi için uygulanabilir. Bununla birlikte çene estetiği, bazı ortodontik tedavilerin de önemli bir parçasıdır. Çene ameliyatları yaygın olarak;

  • Çenenin küçük olması
  • Çenenin arkada ya da önde görünmesi
  • Çene ucunun küçük olması
  • Çene ucunun yüz hatlarına göre sivri ve uzun olması durumunda çene estetiği yapılabilir.

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene estetiğini 2 ana başlık altında inceleyebiliriz; üst ve alt çene ameliyatları. Bu cerrahi işlemler ortognatik cerrahi olarak da bilinmektedir. Alt ve üst çenedeki diş dizilimi ve kapanışı açısından uyumsuzluklar olduğunda, üst ya da alt çenenin önde olması durumunda uygulanabilir. Ameliyatlarda genellikle ağız içerisinden uzun kesiler yapılarak, kemikler bütün olarak hareket ettirilir. Çene ameliyatları, oldukça kompleks ve uzmanlık isteyen cerrahi işlemlerdir.

Üst çene ameliyatının ilk adımı ortodontik tedavidir. Öncelikle dişlerin konumu ameliyata uygun hâle getirilir. Sonrasında gerekli cerrahi müdahaleler yapılarak çenenin konumu istenilen şekilde düzeltilir.

Alt çene ameliyatlarında ise diş yapısında müdahaleye gerek yoktur. Alt çene ameliyatlarından önce modelleme yapılarak, cerrahi süreç planlanır.

Çene Ucu Estetiği Nedir?

Çene ucu estetiği ise çene ucunun normalden uzun ya da kısa olması durumunda yapılan estetik işlemlerdir. Çene ucundaki estetik problemlerin bazıları cerrahi olmadan da giderilebilir. Özellikle dolgu ve botoksuygulamaları sayesinde kısa olan çene ucuna hacim kazandırılabilir. Ancak çene ucunun normalden uzun olması durumunda cerrahi yöntemler tercih edilir.

Çene Ucu Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çene ucu dolgusunda, hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri kullanılır. Bazı hastalarımızda ise vücuttan alınan yağ hücreleri ile yağ dolgusu yapılabilmektedir. Dolgu işlemleri kalıcı uygulamalar değillerdir. Bu nedenle işlemin etkisi de bir süre sonra azalacaktır. Çene bölgesinde kalıcı dolgunluk isteyen hastalarımızda ise protezlerle kalıcı etki sağlanabilmektedir.

Çene Ucu Törpüleme Nedir?

Çene ucu törpüleme, çene ucunun büyük ve yüze göre önde durduğu durumlarda tercih edilir. Törpüleme işleminde çene kemikleri, kesilerek arkaya ve yukarı doğru şekil aldırılır. Çene ucu törpüleme işleminde kişinin yüz hatları, burun ve dudak şekli oldukça önemlidir. Bu nedenle her hastamız için uygulanacak cerrahi plan değişebilir. Önemli olan; çene görünümünün yüz ile uyumlu ve orantılı hâle getirilmesidir.

Çene Estetiği Ankara Fiyatları 2021

Çene estetiği hem fizyolojik çene sorunlarının hem de estetik kaygıların giderilmesini sağlar. Bu nedenle çene estetiği olanlar, ameliyattan sonra kendilerini daha özgüvenli hissederler. Aynı zamanda ortodontik tedavinin tamamlayıcısı olan cerrahi uygulama sayesinde dişler ve çene bir bütün olarak estetik bir görünüme kavuşabilir. Ankara çene estetiği fiyatları ise uygulanacak cerrahi sürece göre değişebilir. Bu nedenle kliniğimizi arayarak çene estetiği fiyatlarımız hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.