Meme Küçültme Ankara

Meme küçültme Ankara; memelerin aşırı büyük olması ve buna bağlı oluşan fiziksel sıkıntıların da ortadan kaldırılması için yapılan, cerrahi bir işlemdir. Meme küçültme ameliyatları, hem estetik hem de medikal amaçlarla yapılabilir. Özellikle meme büyüklüğü nedeniyle kıyafet seçiminde zorlanan, pişik sorunları, sırt ve omuz ağrıları yaşayan kişilerde oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Meme küçültme, genel anestezi altında, ameliyathane koşullarında yapılan bir işlemdir. Uygulama sonrasında ise kişi kısa süre içerisinde günlük yaşamına dönebilmektedir. Yazımızın devamında meme küçültme hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Ankara meme küçültme fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için ise Op. Dr. Fatih Öktem ile iletişime geçebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

Meme küçültme ameliyatlarında amaç; kişinin hem estetik görünüşü ile barışması hem de büyük memelerin doğurduğu fiziksel sorunların ortadan kaldırılmasıdır. Bel-omuz ve kalça bölgelerinin birbiri ile uyumlu, orantılı olması ideal kabul edilir. Normalden büyük memeler, bu orantılı görünümü bozabilir ve kişinin kendini beğenmemesine, kıyafet seçiminde zorlanmasına neden olabilir.

Ayrıca memelerin aşırı büyük olması birtakım fiziksel problemleri de beraberinde getirmektedir. Büyük göğüslere sahip kişiler, yaz aylarında pişikten, omuz ve sırt ağrılarından şikâyet edebilirler. Her iki durumda da meme küçültme ameliyatı sayesinde yaşanan estetik ya da fiziksel sorunlar ortadan kaldırılabilir. Kişinin yaşam kalitesi artar ve kendini fiziksel anlamda daha mutlu hisseder.

Meme Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir? 

Meme küçültme ameliyatları, her ameliyat gibi bazı risklere sahip olsa işlem sonucunda ciddi komplikasyonlar görülme olasılığı oldukça düşüktür. Kişi iyileşme sürecinde özenli davranır ve bakımına da dikkat ederse, kısa sürede günlük yaşamına dönebilmektedir. Meme ameliyatlarından sonra, nadir de olsa;

 • Enfeksiyon ve kanama
 • Meme başı duyusunda kayıplar ortaya çıkabilir.

Ayrıca süt kanallarının zedelenmesi ya da yoğun miktarda doku çıkarılması durumunda memenin süt verme potansiyeli de düşebilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu nedenle hastalarımız işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Meme küçültme ameliyatlarında lolipop kesi ya da ters T kesi yöntemleri ile cerrahi işlem yapılabilir.

Lolipop kesi yönteminde meme ucunun çevresi dairesel olarak kesilir. Bu kesiden fazla meme dokusu çıkarılır. Gerekli durumlarda, meme başı da yukarı doğru taşınabilir.

Ters T kesi yönteminde ise memenin alt kısmından, ters duran bir T harfine benzeyen kesi yapılır. Lolipop kesi yönteminde olduğu gibi fazla dokular çıkarılır ve işlem sonlandırılır.

Meme Küçültme Ameliyatlarında Kullanılacak Yönteme Nasıl Karar Verilir?

Hem lolipop hem de T kesi yönteminde fazla meme dokuları başarılı bir şekilde çıkarılır. Her iki yöntemde de hasta için en ideal sonuçlar elde edilir. Kesi yönteminin seçiminde ise;

 • Memenin boyutu
 • Meme kıvrımına göre meme başının bulunduğu bölge
 • Meme dokusunun miktarı
 • Kişinin cilt yapısı
 • Meme başı-omuz ve kalça arasındaki mesafe dikkate alınır.

Meme Küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Meme küçültme ameliyatlarında yapılan işleme göre ameliyat süresi de değişebilmektedir. Genel olarak söyleyecek olursak; 2,5 – 4 saat içerisinde meme ameliyatı tamamlanır. Bu süre anestezi prosedürleri nedeniyle, kişiden kişiye, bir miktar artıp azalabilir.

Meme Ameliyatından Sonra Hastanede Yatış Gerekir Mi?

Meme ameliyatlarından sonra hastalarımızın 1 gün hastanede yatması tercih edilir. Dren çekilip, pansuman yapıldıktan sonra hastalarımız taburcu edilir. Hastamızın ihtiyacına göre 1. ve 2. haftalarda genel muayene yapılır. Meme küçültme ameliyatı yaptıranlar, genellikle 1 hafta içerisinde kendi işlerini kendi yapabilecek duruma gelirler.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

“Göğsümü küçültmek istiyorum.” diyen herkesin merak ettiği, ortak sorulardan biri de meme ameliyatlarından sonra iz kalıp kalmayacağıdır. Her cerrahi işlemden sonra olduğu gibi meme ameliyatlarında da bir miktar iz kalabilir. Ancak bu izlerin oldukça küçük olduğunu, memenin görünmeyen bölgelerinde kaldığını söyleyebiliriz. Ameliyat sonrasında belirgin olan izler zamanla kaybolur, silikleşir. Bu nedenle yaklaşık 6 ay sonra, memede estetik kaygılara neden olabilecek, hiçbir iz kalmamaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Emzirmek Mümkün Mü?

Meme küçültme ameliyatlarından sonra emzirmek elbette mümkün olabilir. Ancak bu, memeden çıkarılan dokunun miktarına ve özelliğine bağlıdır. Yoğun meme dokusu çıkarıldığında, süt kanalları da hasar görebilmektedir. Bu nedenle emzirme olumsuz etkilenebilir. Günümüzün modern cerrahi yöntemleri sayesinde, ameliyatta süt kanallarına minimum hasar verilmesi hedeflenmektedir. Böylece süt verme potansiyeli de büyük oranda korunmaktadır.

Ankara meme küçültme ameliyatı ve emzirme süreçleri hakkında tüm merak ettiklerinizi Op. Dr. Fatih Öktem’e danışabilirsiniz. Ameliyat sürecinde emzirme planlarınızı konuşabilir; meme küçültme sürecini isteklerinize en uygun şekilde planlayabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı ve Şişlik Olur Mu?

 • Meme küçültme ameliyatlarından sonra, cerrahiye bağlı olarak bir miktar ödem ve ağrı olabilmektedir. Doktor tarafından reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullandığınızda hem enfeksiyon riski hem de ağrı ve ödem azalır.
 • İyileşme sürecinde, memeleri toparlayan, özel sporcu sütyenlerinin kullanılması gerekir.
 • Yaklaşık 4 hafta boyunca egzersiz ve spordan uzak durulmalıdır. Özellikle kol ve göğüs kaslarını çalıştıran sporlar yapılmamalıdır.
 • Ameliyattan sonraki 1 ay ağır yük kaldırmamaya özen gösterilmelidir.
 • Yaraların hızlı iyileşebilmesi için sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

Meme küçültme ameliyatlarından sonra ödem gün geçtikçe azalır. Yaklaşık 6 ay – 1 yıl sonra ise göğüsler hedeflenen, ideal görünüme kavuşmuş olur. Meme küçültme ameliyatlarının sonucu kalıcıdır.

Ankara Meme Küçültme Fiyatları 2021

Ankara meme küçültme ameliyatı yaptıranlar, sonuçlardan oldukça memnun kalmaktadır. Hem estetik açıdan kendilerini daha iyi, özgüvenli hissetmekte hem de ağrı şikâyetinden kurtulmaktadır. Bu nedenle ameliyatın her açıdan yaşam kalitesini yükselttiğini söyleyebiliriz.

Ankara meme küçültme fiyatları ise cerrahi planına göre değişebilir. Bu nedenle meme küçültme fiyatlarımızı öğrenmek için kliniğimizi arayabilir; detaylı bilgi alabilirsiniz.