Saç Ekimi Ankara

Saç ekimi Ankara; kafa derisindeki saçlı bölgeden alınan greft (saç köklerinin) saçsız bölgeye transfer edilmesiyle yapılan bir işlemdir. Saç ekimi ile saç dökülmesine kalıcı çözüm getirilebilir. Özellikle erkek tipi saç dökülmesi olan hastalarda oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Saç ekimi; FUE ve FUT olmak üzere iki farklı teknikler yapılabilir.

FUE, günümüzde en sık kullanılan, en güncel saç ekim tekniğidir. FUE saç ekiminde saç alınan bölgede daha az iz kalır. Aynı zamanda greft kaybı olması riski de daha düşüktür. FUE ve FUT saç ekimi ve saç ekimi hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Ankara saç ekimi ve fiyatları hakkında bilgi almak için ise Op. Dr. Fatih Öktem ile iletişime geçebilirsiniz.

Saç Ekimi İçin Uygun Bir Aday Mıyım? 

Yoğun saç kaybı genellikle orta yaş ve üzeri dönemde oluşur. Ancak genetik faktörlerin ya da çeşitli hastalıkların etkisiyle, erken yaşlarda da saç kaybı yaşanabilmektedir. Genellikle erkeklerde görülse de kadınlar da çeşitli nedenlerle yoğun saç kaybı yaşayabilirler. Saç ekimi, kadın – erkek fark etmeksizin tüm hastalarımıza uygulanabilmektedir.

Saç Ekimini Kimler Yaptırabilir?

 • Fiziki gelişimini tamamlamış
 • Saç ekimine engel olabilecek fizyolojik rahatsızlıkları olmayan
 • Kafa derisinde yeterli sayıda ve uygun yapıda saç folikülü olan
 • Ekim yapılacak alanda nakil işlemine uygun boşluk oluşan kişilere yapılabilir.

Saç Ekimi İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Saç ekimi yapılacak hastaların fiziksel gelişimini tamamlamış olması tercih edilir. Bu nedenle 20 – 22 yaşlarından itibaren yapılır diyebiliriz.

FUT Saç Ekimi Nedir?

FUT (Follicular Unit Transplantation) saç ekiminde ense bölgesinden şerit hâlinde saçlı deri alınır. Alınan deriden saç kökleri ayrıştırılır ve hedeflenen bölgeye transfer edilir. Saç ekimi için 12 – 13 cm’lik bir bölgeden saç derisi alınır. Bu nedenle uygulama sonunda ense bölgesinde 12 – 15 cm’lik bir kesi izi kalmaktadır.

FUE Saç Ekimi Nedir?

FUE (Follicular Unit Extraction) uygulamasında ise saç kökleri hedef bölgeden teker teker alınır. Bunun için mikromotor adı verilen, özel bir alet kullanılır. En büyük avantajı; işlem sonucunda saç alınan bölgede iz kalmamasıdır. Aynı zamanda uygulama sonrasında günlük yaşama dönüş süresi de oldukça kısa olmaktadır.

FUE Saç Ekiminin Avantajları Nedir?

FUE teknolojisi, FUT teknolojisinden sonra keşfedilen ve günümüzde en sık uygulanan saç ekim yöntemidir. En büyük avantajı ise bölgede iz kalmadan, güvenli bir şekilde uygulama yapılmasına imkân vermesidir.

 • FUT teknolojisinde, greftleri deriden ayırma işlemi ayrı bir aşamadır. Bu süreçte saçların ayıklanması sırasında saç kökü kayıpları yaşanabilmektedir.
 • FUE saç ekiminde ise her bir saç kökü çıkış yönüne ve kalitesine göre tek tek toplanır. Bu nedenle saç kökü kaybı riski çok daha azdır. En kaliteli saç kökleri, özenle toplanabilir.
 • FUE saç ekiminden sonra kafa derisinde iz kalmaz. Kalsa bile hemen göze çarpmaz.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi; saç köklerinin toplanması, kanalların açılması ve köklerin ekilmesi olmak üzere 3 aşamada gerçekleşir.

 • Saç ekimi uygulamasında genellikle lokal anestezi tercih edilir.
 • Lokal anestezi ile kafa derisi uyuşturulduktan sonra saç kökleri toplanır. Saç kökleri toplanırken hastalarımız yüzüstü yatırılır.
 • Kafa derisine kanalların açılması ve saç köklerinin ekilmesi ise hastalarımız sırtüstü yatarken yapılır.
 • Kafa derisi sarılır ve yaklaşık 2 gün hastanın istirahat etmesi gerekir.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Ankara FUE saç ekimi işleminde alınacak, nakledilecek saç yoğunluğu arttıkça işlem süresi de uzar. Genel olarak söyleyecek olursak; 6 – 8 saat içerisinde işlem tamamlanır. Ancak fazla sayıda saç kökü toplanacak hastalarımızda uygulama süresi 9 – 10 saate kadar uzayabilmektedir.

Saç Ekimi Sırasında Can Acır Mı?

Saç ekimi lokal anestezi ya da sedasyon ile yapılır. Genellikle lokal anestezi tercih edilir. Ancak hastanın tercihlerine bağlı olarak sedasyon da tercih edilebilir. Sedasyon, genel anesteziden daha hafif, derin uyku hâline benzer bir anestezi yöntemidir. Saç ekimi, anestezi ile yapıldığı için uygulama sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Saç Yıkanır?

Saç ekiminden sonra yapılan ilk saç yıkama; klinik ortamında, doktorun kontrolü ile yapılır. Saç yıkanırken özel, ilaçlı bir madde kullanılır. Bu madde kabukların temizlenmesini ve cildin sağlıklı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Saç ekimi yapıldıktan 2 gün sonra hastalarımız kontrole çağrılır. Kafa derisi muayene edilir ve saçlar yıkanır.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Dökülür Mü?

Saç ekimi yapıldıktan kısa bir süre sonra ekilen saçların tamamı dökülür. Dökülme birçok hastamızı korkutmasına rağmen oldukça doğal bir durumdur. Bu nedenle saçların dökülmesini engellemeye ya da endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü saçlar dökülse bile kökleri zarar görmez. Kökten saç kaybı yaşanmaz. Dökülen saçlar 3 – 4 ay içerisinde yeniden uzar. Yaklaşık 6 ay – 1 yıl sonunda ise saç ekiminin en ideal sonuçları görülecektir.

Saç Ekimi Riskli Bir İşlem Midir?

Saç ekimi, 1900’lü yıllardan bu yana bilinen, uygulanan ve oldukça başarılı sonuçlar alınan bir işlemdir. Bu nedenle uygun hastaya yapıldığı sürece oldukça güvenilir bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Saç ekimi yaptıranlar, yaklaşık 1 yıl içerisinde saçlarının gürleştiğini net bir şekilde fark ederler.

Saç ekiminin güvenli ve başarılı bir şekilde yapılmasında ise doktorun uzmanlığı ve deneyimi oldukça önemlidir. Hastanın memnun olabilmesi için saç önü çizgisinin, saçların çıkış yönünün ve saç yapısının dikkate alınması gerekir. Uzman bir hekim sayesinde saçlar doğal bir gürlüğe kavuşabilir. Ankara saç ekimi hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Fatih Öktem ile iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Saç Ekimi Fiyatları 2021

Saçlar, kişinin dış görünüşü üzerinde belki de en etkili unsurlardan biridir. Kelleşme hem hastalarımızın erken yaşlarda yoğun saç kaybetmesine hem de özgüven düşüklüğüne neden olabilir. Saç ekimi sayesinde saçların yeniden sağlıklı ve gür görünmesi sağlanabilir. Böylece kişi sosyal yaşamında kendini daha iyi hissedebilir; kendini daha çok beğenebilir. Saç ekimi fiyatları ise uygulanan yönteme ve nakledilen saç yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Ankara saç ekimi fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.