Jinekomasti Ankara

Jinekomasti Ankara, erkeklerde memelerin normalden büyük olması, feminen bir görünüme neden olması ile karakterize olan bir durumdur. Jinekomasti, genellikle ergenlik çağlarında ortaya çıkar. Bazı ergenlerde gelişim sürecinde, kendiliğinden yok olur. Ancak yetişkinlik döneminde görülen erkek memesi kalıcıdır ve tedavi edilmediği sürece geçmez.

Jinekomasti tedavisinde en etkili yöntem ise cerrahidir. Jinekomasti ameliyatları, liposuction ile birlikte de uygulanabilir. Bu noktada, jinekomastinin türü ve derecesi belirleyicidir.

Yazımızın devamında jinekomasti, jinekomasti nedenleri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Ankara jinekomasti ameliyatı ve fiyatları için ise Op. Dr. Fatih Öktem’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti; erkeklerde göğüslerin fazla büyümesi durumudur. Sağlık açısından zararlı herhangi bir etkisi olmasa da kişinin dış görünüşünü etkiler. Erkeklerde aşırı meme görünümü, kıyafetlerin altından kolayca belli olabilir. Bu nedenle kişinin kendini beğenmemesine ve özgüven eksikliğine neden olabilir.

Jinekomasti (Erkeklerde Memenin Büyük Olması) Nedenleri Nelerdir?

Jinekomasti pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Genellikle yeni doğan bebeklerin hepsinde görülen bir durumdur. Çünkü hamilelik sürecinde anneden bebeğe yoğun miktarda östrojen geçer. Yetişkinlerde de jinekomastinin başlıca nedeni; östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliğidir.

Jinekomastinin Yaygın Nedenleri

 • Hormonal değişimler
 • Bazı ilaçların düzenli kullanımı (prostat tedavisinde kullanılan ilaçlar, bazı antibiyotikler, bazı antidepresanlar, anabolik steroid ve androjenler, kemoterapi ilaçları vb.)
 • Uyuşturucu madde ve alkol kullanımı
 • Testosteron üretimini etkileyen bazı hastalıklar
 • Tümörler
 • Hipertiroidizm
 • Böbrek ve karaciğer yetmezliği

Erkeklerde Meme Büyümesi Kimlerde Olur? Jinekomasti Kimlerde Görülür?

Bebeklik döneminde görülen jinekomastinin birçoğu hormonların düzene girmesiyle birlikte geçer. Ergenlik döneminde de jinekomasti görülebilir. Ergenlikte meme büyümesi yaşayan erkeklerin %90’ında 6 ay ile 2 yıl arasında meme dokusu kendiliğinden azalır. Ancak yetişkinlerde görülen jinekomasti kalıcıdır.

Jinekomasti çocukluk döneminde başlayıp, sonradan azalsa da 50 – 69 yaşları arasında yeniden tekrar edebilir.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır? Nasıl Teşhis Edilir?

Jinekomasti, dışarıdan bakıldığında kolayca anlaşılabilir. Ancak uzman doktor, jinekomastinin türünü ve derecesini anlayabilmek için elle muayene yapar. Sonrasında USG bulguları ile teşhis doğrulanır ve tedavi planına başlanabilir.

Erkeklerde Meme Büyüklüğü Sporla Geçer Mi?

Göğüs kaslarını çalıştıran sporlar, bölgedeki yağ miktarını azaltsa da jinekomasti için kesin çözüm değildir. Jinekomasti tedavisinde hem altta yatan hormonal sorunların tedavi edilmesi hem de cerrahi gereklidir.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Jinekomasti ameliyatında tedavi seçenekleri meme büyüklüğünün tipine ve şiddetine göre belirlenir. Bu noktada meme başındaki halkanın yani areolanın altındaki glandüler doku baz alınır. Eğer;

 • Glandüler doku diskinin çapı küçük ve hasta ergenlik çağındaysa cerrahi için beklemek gerekebilir.
 • Eğer kişi yetişkin dönemde ise ve glandüler doku diskinin çapı 6 cm’den büyükse cerrahi tercih edilir.
 • Disk çapı 4 – 6 cm arasında olan bireylerde ise medikal tedaviler tercih edilebilir.

Jinekomasti Türleri Nelerdir?

 • Glandüler Tip Jinekomasti: Sert meme dokusu ağırlıktadır.
 • Karışık Tip Jinekomasti: Glandüler doku ve yağ dokusu fazlalığı vardır.
 • Yağlı Tip Jinekomasti: Yağ dokusu fazladır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatlarında, farklı cerrahi yöntemler kullanılabilir. Glandüler tip jinekomastide meme dokusunun cerrahi ile çıkarılması tercih edilir. Karışık tip jinekomastide ise cerrahi ile birlikte liposuction uygulanabilir. Yağlı tip jinekomasti tedavisinde ise sadece liposuction imkânı vardır.

Jinekomasti ameliyatları, anestezi ile yapılır. Bu nedenle hastalarımız ameliyat esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır?

Jinekomasti ameliyatından sonra, bölgede hafif bir ödem ve morluk oluşabilir. Bunlar cerrahinin beklediğimiz yan etkileridir. Ameliyat sonrası ağrılar ağrı kesicilerle kontrol altına alınır. Jinekomasti ameliyatından sonra yaklaşık 4 hafta kadar spordan uzak durmak gerekebilir. Bu süreçte kol ve omuzlara fazla yük bindirmemek de önemlidir. Hasta iyice istirahat ettikten sonra, yaklaşık 1 hafta içerisinde günlük yaşamına dönebilir.

Jinekomasti Korsesi Nedir?

Jinekomasti korsesi; hastalarımızın ameliyattan sonra kullandıkları, özel korselerdir. Sağlıklı bir iyileşme süreci için korse kullanımı şarttır. Korsenin kullanımı ise oldukça basittir. Ameliyattan hemen sonra giyilmeye başlar ve yaklaşık 2 – 3 hafta boyunca, düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Bu süreden sonra, 1 – 2 hafta daha ağır aktiviteler sırasında korse kullanılabilir.

Ankara Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2021

Jinekomasti ameliyatından sonra göğüsler normal boyutlarına döner. Kıyafetlerin altından belli olmaz ve kişi kendini daha özgüvenli hisseder. Erkeklerde meme büyüklüğü, özellikle genç yaşlarda ciddi özgüven sorunlarına yol açabilmektedir. Ameliyat sayesinde kişinin sosyal yaşamı da olumlu etkilenir ve daha orantılı bir fiziksel görünüm elde edilebilir. Ankara jinekomasti ameliyatı fiyatları ise kullanılan ameliyat yöntemine göre değişebilmektedir. Eğer jinekomasti fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.