Burun Estetiği Ankara – Rinoplasti Fiyatları 2021

Tıp dilinde rinoplasti olarak bilinen Ankara burun estetiği; burun kemeri, kıkırdaklar ve burun ucunun şekillendirilmesini sağlayan estetik işlemlerdir. Burun estetiği hem estetik kaygılarla hem de medikal nedenlerle yapılabilir. Burun estetiği yaptıran birçok kişinin kaygısı doğal görünümün elde edilip edilemeyeceğidir. Doğal burun estetiğinde yüz ifadesi, komşu organların konumu ve burun şekli de değerlendirilerek, kişiye en çok yakışacak burun şekline karar verilir.
burun estetiği ankara
Burun estetiği Ankara ameliyatları halk arasında zor ameliyatlar olarak bilinmesine rağmen günümüzün modern uygulamaları ve doğru bakım süreci sayesinde minimum ağrı ve ödemle yapılabilmektedir. Yazımızın devamında burun estetiği hakkında sık sorulan sorulara, septum eğriliği ve tedavisi hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Ankara burun estetiği fiyatları 2021 için ise Op. Dr. Fatih Öktem’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Burun Estetiği Ankara Hangi Durumlarda Yapılır?

Burun estetiği; günümüzde en çok uygulanan estetik işlemlerin başında gelmektedir. Burun, yüzümüzün tam ortasında bulunduğu için yüz ifademizi büyük oranda değiştirmektedir. Bu nedenle birçok kişi burun şeklinden memnun değildir. Bu noktada cerrahi müdahale ile burun şeklini değiştirmek, kişiye daha estetik görünüm kazandırmak mümkündür.

Bununla birlikte deviasyona yani eğriliğe bağlı nefes alma problemleri de toplum içerisinde oldukça yaygındır. Burun yapısının eğri olması, kişinin rahat nefes almasını engeller. Nefessiz kalmak ise horlama, baş ağrısı, yorgunluk gibi birçok olumsuz yan etkiyi beraberinde getirebilir. Burun estetiğinin bir amacı da burundaki eğriliğin giderilmesi ve kişinin her anlamda yaşam kalitesinin yükseltilmesidir.

Burun Estetiği için Yaş Sınırı Var Mı? Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılabilir?

Burun estetiği, genellikle 18 yaş üzerinde yapılan bir işlemdir. En başarılı sonuçları alabilmek için kıkırdak ve kemik gelişiminin tamamlanmış olması beklenir. Ancak tıbbî ihtiyaçlar söz konusu olduğunda, nadir de olsa, 18 yaş altındaki bireylere de burun estetiği yapılabilmektedir.

Erkek Burun Estetiği ile Kadın Burun Estetiği Arasında Fark Var Mı?

Burun estetiği, günümüzde erkekler tarafından da sıkça tercih edilen bir işlemdir. Estetik amacıyla yapılan burun ameliyatlarında, erkek ve kadınlar arasındaki estetik farklar elbette dikkate alınır. Kadınlarda daha kalkık burun yapısı estetik bir görünüm sağlarken; erkeklerde burun ucu ve genişliğinin daha belirgin olması tercih edilebilir. Bu noktada hem bu estetik kabuller hem de kişinin beklentileri dikkate alınarak, kişiye en uygun ve en estetik burun şekli belirlenmeye çalışılır. Bu noktada her bir burun ameliyatının kişiye özel planlandığı da unutulmamalıdır.

Burun Estetiği Ankara Sonuçları Önceden Görülebilir Mi?

Günümüzün teknolojik imkânları sayesinde planlanan burun şeklini önceden görmek mümkündür. İki ya da üç boyutlu uygulamalar sayesinde ameliyat sonrası burun şekli görülebilir. Bu süreçte hastanın isteklerine göre de planlanan burun şekli değiştirilebilir. Böylece burun estetiği olmaya karar veren birçok hastamız içi rahat bir şekilde ameliyata girebilmektedir.

Burun Estetiği Doktoru Nasıl Seçilmeli?

Burun estetiği doktorunda uzmanlık ve deneyim oldukça önemlidir. Özellikle ihtiyaçlarınızı tespit edebilmesi ve doğal görünümlü burun için doktor seçimi önemlidir. Doktorunuzu seçerken bu alandaki deneyimine ve önceki ameliyat sonuçlarına bakabilirsiniz. Ankara burun estetiği doktoru için Op. Dr. Fatih Öktem ile iletişime geçebilir; “Hakkımda” bölümünden deneyim ve uzmanlıkları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Burun Estetiği ile Burun Tıkanıklığı ve Nefes Alma Sorunları Giderilebilir Mi?

Yazımızın başında da söz ettiğimiz gibi burun estetiği hem estetik amaçlı hem de medikal amaçlı uygulanabilir. Medikal amaçla yapılan burun estetiğinde burun şekli değişmeden de sağlık sorunları giderilebilir. Burun tıkanıklığına neden olan sebep eğrilikse ve kişi gece uykularını etkileyecek, ciddi nefes alma sorunları yaşıyorsa burun estetiği ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Burun Estetiği ile Kemerli Görünüm Giderilebilir Mi?

Burun estetiği ameliyatlarında, kişinin ihtiyaçlarına göre cerrahi planlaması yapılır. Eğer burundaki belirgin kusur kemerli bölgede ise kemikler törpülenerek cerrahi işlem yapılabilir.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun ucu estetiği; burun ucundaki kıkırdak ve kemiklere yapılan cerrahi müdahaledir. Burnun aşağı doğru olması en sık karşılaştığımız estetik kusurların başında gelmektedir. Bu görünüm, dudak ile burun arasındaki mesafeyi kısalttığı için kişinin gülüşünü ve yüz ifadesini etkileyebilmektedir. Burun ucu estetiğinden sonra burun ucu daha kalkık görünür. Bu da kişiye daha çekici bir görünüm ve etkileyici bir ifade katar.

Burun Estetiği Ankara Ameliyatı Zor Mudur?

Burun estetiği ameliyatlarının oldukça zor ve ağrılı olduğu konusunda yaygın bir inanış vardır. Ancak her burun ameliyatında cerrahi süreç farklıdır. Kişinin cilt yapısı ve iyileşme hızı da farklıdır. Dolayısıyla ameliyat sonrası süreç de herkes için başka olabilir. Bu konuda net bir yorum yapmak doğru olmayacaktır. Ancak günümüzün modern yöntemleri sayesinde burun estetiği ameliyatları çok daha konforlu bir şekilde yapılabilmektedir. Kullanılan uzun süre etkili ağrı kesiciler sayesinde, ameliyat sonrası ağrı ve ödem ciddi şekilde azaltılabilmektedir. Burun estetiği zor mu sorusuna; ameliyatta kullanılan teknik, yaş, cinsiyet ve hastanın kemik yapısı belirleyicidir yanıtını verebiliriz.

Burun Estetiği Ameliyatında Tampon Kullanılır Mı?

Burun ameliyatında tampon kullanımını ameliyat tekniği belirler. Günümüzde birçok burun ameliyatından sonra tampon kullanılmamaktadır. Tampon kullanılsa bile hastayı fazla rahatsız etmeyecektir. Burun estetiği olan birçok hastamız, geçmişte kullanılan pamuklu tamponlardan korkmaktadır. Ancak günümüzde silikon tamponlar kullanıldığı için yapışma şikâyeti tamamen ortadan kalkmaktadır.

Burun Estetiği Ankara Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatında açık ve kapalı olmak üzere iki teknik kullanılabilir:

Açık Burun Estetiği (Açık Rinoplasti)

Açık burun estetiği ameliyatlarında burun deliklerinin alt kısmından küçük bir kesi yapılır. Bu kesiden burun açılır. Dolayısıyla görüş alanı oldukça geniştir. Özellikle kemik ve kıkırdaklara müdahale yapılacaksa, açık burun estetiği yöntemi tercih edilmektedir.

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti)

Kapalı burun estetiği ameliyatı ile burun deliklerinin içerisinden kesi yapılır. Bu nedenle ameliyat sonrası iyileşme süreci daha kısadır. Ancak kapalı yöntem, oldukça dar bir görüş açısı sağladığı için her burun ameliyatında kullanılamaz.

Ameliyatsız Burun Estetiği Yapılabilir Mi?

Ameliyatsız burun estetiği, sadece estetik amacıyla yapılan ameliyatlar için söz konusu olabilir. Eğer burundaki eğrilik fazla değilse ve burun şekli müsaitse dolgu uygulamaları da kullanılabilir. Burun dolgusu, avantajlı bir yöntem olmasına rağmen etkileri kalıcı değildir. Bu nedenle kalıcı sonuç isteyen hastalarımızda mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. Ancak bazı hastalarımız, dolgu uygulamasını cerrahiden önce, deneme süreci olarak tercih etmektedir. Böylece cerrahi ile alınan sonucu önceden görmek, burun şekli hakkında net karar verebilmek de mümkün olmaktadır.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusunda hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri kullanılır. Dolgu, burundaki eğriliklerin orantılı hâle getirilmesini, çukurların kapatılmasını sağlar. Böylece ufak dokunuşlar ile burnun daha estetik görünmesine yardımcı olur. Dolgu uygulaması, enjeksiyon ile yapılır. Uygulamadan önce bölgeye anestezi etkili kremler sürüldüğü için herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Etkisi ile kişiden kişiye değişmekle birlikte 6 ay – 1 yıl arasıdır diyebiliriz.

Burun Estetiği Ankara Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatından önce;

  • Hastalarımızın ameliyata uygunluğu değerlendirilir. Bu süreçte hasta öyküsü tüm detaylarıyla incelenir. Kişinin kullandığı ilaçlar ve genel sağlık durumu ile ilgili detaylı bilgi anestezi uzmanına iletilir.
  • Aspirin gibi kan sulandıran ilaçların kullanımı en az 1 hafta öncesinde kesilmelidir.
  • Kanamayı artırabilecek yeşil çay, bitki çayları, zencefil, zerdeçal gibi besinlerin tüketimi bırakılmalıdır.
  • İyileşme sürecini olumsuz etkilediği için sigara kullanımının bırakılması tercih edilir.

Burun Estetiği Ankara Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Yapılan işleme göre değişmekle birlikte burun estetiği ameliyatları 2,5 – 4 saat kadar sürmektedir. Eğer burun estetiği ile birlikte farklı cerrahi işlemler de yapılıyorsa, bu süre artabilir.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

  • Burun estetiği ameliyatından sonra göz altlarında, dudak altında ve burun bölgesinde morluk ve ödem görünebilir.
  • Ara ara burun kanaması olabilir. Ancak bunların geçici sıkıntılar olduğunu unutmamak gerekir.
  • Ameliyat sonrasında ödemi azaltmak için hemen soğuk komprese başlamak gerekir. Ödemin en kısa sürede atılması için soğuk kompres aksatılmamalıdır.
  • Bu süreçte kişinin bol bol istirahat etmesi, başını yüksek tutması gerekmektedir. Morluklar yaklaşık 1 hafta içerisinde geçer ve kişi yavaş yavaş günlük yaşamına dönmeye başlayabilir.
  • İyileşme sürecinin hızlı ve sağlıklı olması için ameliyat sonrasında da sigara kullanılmamalıdır.

Burun Estetiğinden Sonra Masaj Gerekli Midir?

Burun estetiğinden sonra ödemi dağıtmak, burun şeklini sabitleyebilmek için düzenli olarak masaj yapılması gerekir. Genellikle burnun üst ve yan kısımlarına, parmaklarla hafifçe bastırarak masaj yapılır.

Burun Estetiği Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Burun estetiğinden sonra morluk geçse de ödemin geçmesi zaman alabilir. Ödemin azalması yaklaşık 1 ay sürebilir. Burnun ideal şeklini alması ise 6 ay kadar sürer. Bu nedenle ameliyat sonrası görülen şiş görünümün geçeceğini bilmek önemlidir. Burun estetiği yaptıranlar, yaklaşık 1 yıl sonrasında ise burnun kesin ve en iyi sonuçlarını görebilirler. Bu süreçte burnu darbelerden korumak da oldukça önemlidir. İstenmeyen bir darbe sonucu burun şekli tamamen değişebilir.

Ankara Burun Estetiği Fiyatları 2021

Burun estetiği ameliyatı yaptıranlar, ameliyat sonrasında kendilerini daha iyi ve özgüvenli hissetmektedir. Özellikle nefes alma sorunları yaşayan hastalarımız, ameliyattan sonra uyku kalitesinin çok yükseldiğini söylemektedir. Burun, yüzümüzün tam ortasında, en belirgin organlardan biri olduğu için kişinin dış görünüşünü de ciddi şekilde etkilemektedir.

Burun estetiği fiyatları ise yapılan cerrahi işleme göre değişebilmektedir. Burun estetiği ameliyatlarının her biri kişiye özel olarak planlanır. Bu nedenle burun estetiği fiyatları da değişebilmektedir. Ankara burun estetiği fiyatları 2021 hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.